Zamiast adresu szukaj po nr działki
Wybierz powiat, w którym chcesz odnaleźć nieruchomość:
Księgi wieczyste: województwo wielkopolskie
Księgi wieczyste to dokumenty pozwalające bezsprzecznie ustalić, kto ma prawo do danej nieruchomości i jakiego rodzaju jest to prawo. Jest wiele sytuacji, w których księga wieczysta okazuje się niezbędna, chociażby w procesie zakupu domu czy działki. Każda nieruchomość w kraju ma własną księgę wieczystą – województwo wielkopolskie nie jest tu wyjątkiem.
Numer księgi wieczystej
Księgi wieczyste identyfikowane są po numerze. To unikatowy zestaw liter i cyfr, który odsyła zawsze tylko do jednej księgi wieczystej – Wielkopolska, jak każde inne województwo, ma właśnie w ten sposób znakowane księgi. Numer składa się z:
- Czterech znaków wskazujących oznaczenie sądu rejonowego właściwego dla położenia danej nieruchomości.
- Ośmiu cyfr po pierwszym ukośniku stanowiących kolejny numer z repertorium.
- Ostatniej cyfry po drugim ukośniku będącej tzw. cyfrą kontrolną.
Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: województwo wielkopolskie
Numer księgi wieczystej nie jest dostępny w wyszukiwarce internetowej, bo to raczej informacja poufna. Jednak można go wyszukać i jest na to kilka metod. Tradycyjne sposoby wymagają udania się do Starostwa Powiatowego lub Sądu Rejonowego właściwych dla położenia danej nieruchomości. W tych instytucjach składa się wniosek, który musi zawierać uzasadnienie interesem prawnym, inaczej numer może nie zostać wydany. Wnioski zarówno w Starostwie Powiatowym, jak i Sądzie Rejonowym Wydział Ksiąg Wieczystych (województwo wielkopolskie ma kilka takich sądów, w każdej większej miejscowości) są płatne.
Wygodniejszą metodą na uzyskanie numeru KW jest skorzystanie z szybkiej wyszukiwarki online. Pozwala ona znaleźć numer księgi bez wychodzenia z domu, za pomocą:
- Numeru działki, który można zdobyć w wydziale ewidencji gruntów lub na portalu GeoPortal.gov.pl
- Adresu, przy czym szukanie odbywa się począwszy od miejscowości wybranej ze spisu i poprzez spis ulic lub zaczynając od województwa – opcja druga jest polecana dla mniejszych miejscowości, które nie widnieją w spisie większych miast w wyszukiwarce numerów ksiąg wieczystych (województwo wielkopolskie jest dostępne z poziomu wyszukiwarki województw).
Pobranie numeru kosztuje 29 zł.
Dostęp do treści z księgi wieczystej
Gdy już zdobędzie się numer KW, uzyskanie dostępu do treści samej księgi wieczystej jest łatwe. Księgi przechowywane są w sądach rejonowych, wydziały ksiąg wieczystych lub internetowo. Przejrzeć online można je na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Pobranie dokumentu jest płatne.
Po co jest potrzebna księga wieczysta?
Księgi wieczyste są wedle prawa jawne i powinny być łatwo dostępne, gdyż przydają się w procesie kupna nieruchomości, celem potwierdzenia jej statusu prawnego, podczas postępowania spadkowego lub nawet przed podpisaniem umowy o wynajem nieruchomości, celem potwierdzenia faktycznego właściciela mieszkania czy lokalu. W razie sporów nie ma możliwości tłumaczenia się nieznajomością wpisów w KW. Informacje w księdze są aktualizowane, tak by było zgodne ze stanem faktycznym.