Księgi wieczyste Gdynia


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Gdynia

W Gdyni znajduje się wiele nieruchomości, w tym malowniczo położone nad morzem mieszkania czy domy, lokale usługowe, a także działki do kupna pod zabudowę, garaże, hale produkcyjne. Każda z nich musi mieć własną księgę wieczystą – Gdynia jak każde miasto prowadzi rejestr KW, a konkretnie zajmują się tym sądy rejonowe.

Numer księgi wieczystej w Gdyni

Księgi wieczyste w Gdyni mają swoje unikatowe numery pozwalające na bezbłędną identyfikację dokumentu. Numer KW odnosi się bowiem zawsze tylko do jednej księgi. Numer księgi składa się z ciągu cyfr oraz liter, przedzielonych dwoma ukośnikami. Można z niego wyczytać m.in. oznaczenie właściwego dla nieruchomości sądu rejonowego. Poznanie numeru KW pozwala na uzyskanie dostępu do księgi. Nie można jednak takiej informacji po prostu pozyskać z Internetu – wpisanie adresu nieruchomości do wyszukiwarki nic nie da.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Gdynia, online lub analogowo

Aby uzyskać numer księgi wieczystej należy:

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Przepisy prawa stanowią, że księgi wieczyste muszą być jawne, tak by każdy obywatel miał możliwość wglądu do nich i sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości. Ta ważna zasada wiąże się z inną, mówiącą, że nieznajomość zapisów w KW nie może być przesłanką w sporach – jeśli bowiem księgi są jawne i każdy może dość łatwo uzyskać do nich dostęp, to nie można tłumaczyć się niesprawdzeniem wpisów. Po zdobyciu numeru KW, aby sprawdzić treść księgi, należy albo udać się do Sądu Rejonowego Wydziału Ksiąg Wieczystych albo sprawdzić elektroniczne księgi wieczyste. Gdynia ma tylko jeden sąd rejonowy. Prościej niż w sądzie jest poszukać KW na stronie portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Przeglądanie jest darmowe, pobranie dokumentu już odpłatne.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księgi wieczyste przydają się w np. w postępowaniu spadkowym, podczas finalizacji sprzedaży i zakupu nieruchomości – do przedłożenia przed notariuszem i drugą stroną transakcji, a także by sprawdzić właściciela nieruchomości przed podpisaniem umowy o wynajem. Nic nie stoi na przeszkodzie by w każdej innej sytuacji potwierdzać w KW stan prawny nieruchomości lub sprawdzać szczegółowe informacje dotyczące np. hipoteki, służebności, jeśli istnieje taka potrzeba.