Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:
Księgi wieczyste: Legnica
Publiczne rejestry, regulowane ustawą z dnia 6 lipca 1982 roku, zawierające stan prawny nieruchomości, zwane są księgami wieczystymi. Wszystkie nieruchomości, niezależnie o ich lokalizacji, przeznaczenia, rodzaju, powinny mieć własną księgę wieczystą. Ten dokument pozwala uniknąć sporów związanych z tym, kto ma jakie prawa do nieruchomości, gdyż autorytarnie i bezwzględnie rozstrzyga tę kwestię.
Numer księgi wieczystej
Zakładanie ksiąg wieczystych jest w obowiązkach sądów rejonowych. To one nadają dokumentom numer wedle standardu: najpierw oznaczenie sądu rejonowego (cztery znaki, cyfry lub litery), numer właściwy księgi (osiem cyfr) oraz kontrolna cyfra nadawana automatycznie. Numer jest unikatowy i odsyła zawsze tylko do jednej księgi wieczystej. Legnica online nie udostępnia numerów KW jako miasto. Gdzie można zatem znaleźć numer danej księgi, jeśli się go nie zna?
Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Legnica
Tradycyjne metody szukania numeru KW, które do niedawna były jedynie dostępnymi, wymagają osobistego pofatygowania się do jednej z dwóch instytucji:
- Sąd Rejonowy, wydział dotyczący ksiąg wieczystych, Legnica
- Starostwo Powiatowe, Wydział Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
Petent jest zobligowany złożyć odpłatny wniosek wraz z uzasadnieniem interesu prawnego, jeśli chce uzyskać numer KW. Należy mieć na uwadze, że wniosek może zostać odrzucony, a numer nie zostać wydany. Takiego ryzyka nie ma przy szukaniu numeru KW internetowo w dedykowanej wyszukiwarce. Wyszukiwanie po adresie odbywa się:
- Za pomocą miejscowości. Trzeba wybrać z alfabetycznego spisu miejscowości w wyszukiwarce numerów elektronicznych ksiąg wieczystych – Legnicę, później zaś właściwą ulicę i numer domu oraz ewentualnie mieszkania.
- Za pomocą województwa. Opcja dla miejscowości nieuszeregowanych w indeksie alfabetycznym – najpierw wybiera się województwo, a potem szuka się powiatu, gminu, miejscowości, ulicy, numeru domu i mieszkania.
Poza szukanie na dwa sposoby po adresie jest też możliwość szukania po numerze działki – taki numer można uzyskać np. na portalu rządowym GeoPortal.gov.pl
Dostęp do treści z księgi wieczystej
Dostęp do treści z księgi wieczystej jest możliwy przez Internet lub analogowo – w sądzie rejonowym. Mając numer KW, każdy obywatel może przejrzeć księgi za darmo. Jednak pobranie dokumentu elektronicznego lub wypisu papierowego z księgi kosztuje:
- 30 zł brutto w sądzie rejonowym
- 20 zł brutto online na stronie MS.
Po co jest potrzebna księga wieczysta?
W księdze wieczystej petent znajdzie informacje takie jak:
- Właściwy adres nieruchomości i jej dokładną powierzchnię
- Prawny właściciel nieruchomości
- Obciążenia hipoteczne na nieruchomości z tytułu zaciągniętych zobowiązań.
- Wpisana służebność na nieruchomości, czyli przykładowo dożywotnie użytkowanie nieruchomości w zamian za przeniesienie własności, prawo przejazdu przez działkę, służebność przemysłowa
- Wpisane dodatkowe czynności, postanowienia związana z nieruchomości będące wynikiem np. postępowanie o wywłaszczenie nieruchomości.