Księgi wieczyste Zambrów


Wybierz ulicę, na której chcesz odnaleźć nieruchomość:


Księgi wieczyste: Zambrów

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece zawiera zapisy regulujące funkcjonowanie ksiąg wieczystych w Polsce. Mocodawcy wprowadzili instytucję ksiąg wieczystych, aby zminimalizować ryzyko występowania sporów na tle tego, jaki podmiot ma prawa do danej nieruchomości i jakiego rodzaju są to prawa. Organem odpowiedzialnym za księgi wieczyste, to jest zakładanie ich, prowadzenie, aktualizowanie, nadawanie im identyfikator i wydawanie ich odpisów na wniosek petenta, uczynione sądy rejonowe.

Numer księgi wieczystej

Właściwy dla lokalizacji danej nieruchomości sąd rejonowy zakłada jej księgę wieczystą i nadaje jej numer wedle identycznego dla całego kraju formatu, to znaczy 13 znaków rozdzielonych ukośnikami. Pierwsze cztery znaki to oznaczenie sądu rejonowego, środkowe osiem cyfr jest właściwym numerem dokumentu, a ostatnia cyfra ma tylko funkcję kontrolną.

Wyszukiwanie numeru księgi wieczystej: Zambrów

Numer KW pełni istotną rolę w systemie ksiąg wieczystych – tylko on umożliwia wyszukanie danej księgi wieczystej. Nie ma, niestety, możliwości podania w sądzie rejonowym czy na stronie rządowej udostępniającej księgi, samego adresu, by od razu uzyskać wgląd do księgi. Jedyny parametr, który pozwala wyszukać księgi, to numer KW. Skąd wziąć numer, jeśli się go nie zna? Można poprosić o niego właściciela nieruchomości czy inny podmiot mający do niej prawa i tym samym mający wgląd do dokumentów mogących taki numer KW zawierać. Jeśli taka metoda nie wchodzi w grę, najprościej jest wyszukać numer KW w specjalnej wyszukiwarce online. Tu już wystarczy sam adres, a postępowanie wygląda następująco:

Wyszukiwarka pozwala także szukać po numerze działki. Poza metodą online można udać się do lokalnego starostwa powiatowego lub właściwego sądu rejonowego, aby złożyć wniosek o wydanie numeru KW.

Dostęp do treści z księgi wieczystej

Księgi wieczystesą dostępne na portalu Ministerstwa Sprawiedliwości. Przeglądanie wpisów jest darmowe, a pobranie odpisu na urządzenie kosztuje 20 zł. Z kolei sądy rejonowe pobierają opłatę wynoszącą 30 zł za wydanie odpisu papierowego księgi wieczystej.

Po co jest potrzebna księga wieczysta?

Księga wieczysta ma zastosowanie przy wszystkich transakcjach na nieruchomości, a szczególnie potrzebna jest w trakcie: